Obraz w ngłówku - blog - różne

Leśnica-Groń

Leśnica-Groń – podhalańska miejscowość idealna dla tych, którzy cenią sobie autentyczne oryginalne miejsca, z wyjątkową atmosferą. To tutaj poznasz bliżej regionalną kulturę oraz spotkasz się z tradycyjnymi obyczajami. Leśnica - Groń nie bez powodu nazywana jest nieodkrytą - to miejsce dla tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku, ale chcą także móc korzystać z lokalnych atrakcji nie tracąc czasu w samochodzie.

Kilka słów o historii Leśnicy-Gronia

Z punktu widzenia administracyjnego Leśnica i Groń to dwie oddzielne miejscowości. Mimo, że wjeżdżających wita znak "Leśnica-Groń", sugerujący jedność. Oddziela je rzeka Leśnica. Po wschodniej stronie potoku ciągnie się Groń, a po zachodniej Leśnica. Większość obiektów, jak kościół, ośrodek zdrowia czy szkoła są wspólne dla obydwu miejscowości.

O oficjalnym powstaniu tychże wsi możemy mówić od przełomu XVI i XVII wieku. Lokacja Leśnicy została przeprowadzona dopiero w 1610 roku. Ze względu na zatargi z Węgrami była trudna i długa. Tamtejszych osadników jeszcze w 1625 roku zbrojnie przepędzał starosta nowotarski Stanisław Witowski. Później, zbrojną interwencją, Węgrów powstrzymał Zygmunt III Waza. Wtedy to też dał przywilej na sołectwo w nowo założonej wsi Groniu, Adamowi Grońskiemu. Od 1973 roku Leśnica i Groń należą do gminy Bukowina Tatrzańska. Dziś te tereny zamieszkuje ok. 1600 mieszkańców.[1]

Co warto zobaczyć będąc w Leśnicy-Groniu?

Miejscowość ma do zaoferowania kilka cennych atrakcji, głównie sakralnych i kulturalnych. Spędzając tutaj czas warto zwrócić uwagę na tradycyjne drewniane zabudowania. Niecodzienną atrakcją, a pozostawiającą niezapomniane wspomnienia są rozmowy z gazdami, mieszkańcami. Leśnica-Groń słynie z gościnności i produkcji swojskich produktów - pierogów, serów, mięs.

Kościół św. Jacka w Groniu

Na uwagę bez wątpienia zasługuje Kościół pod wezwaniem Świętego Jacka. Wykonany jest w całości z drewna. Za budową kościoła kryje się inspirująca historia, w piękny sposób ukazująca relacje między mieszkańcami Gronia i Leśnicy, którzy zawsze potrafią wesprzeć się wzajemnie, zwłaszcza gdy łączy ich wspólny cel. Przed wejściem do kościoła znajduje się pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, odsłonięty w 2006 roku.

Kapliczki różańcowe

Pomysłodawcą wybudowania kapliczek różańcowych wokół kościoła jest ks. proboszcz Stanisław Pająk. Impulsem do działania było dodanie przez Papieża Jana Pawła II, tajemnicy światła do tajemnic różańcowych. W ciągu 20 miesięcy wybudowano 20 kapliczek. W 2005 roku wprowadzone zostały nabożeństwa fatimskie z procesją.

Walusiówka

Gratka dla fanów góralszczyzny i lokalnej kultury. W miejscowości działa filia Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej – "Walusiówka”. Regularnie odbywają się tutaj próby zespołów regionalnych, a także liczne konkursy i warsztaty oraz zabawy dla dzieci.

Krzyż na Stefańskim Wierchu

Powstał w 2008 roku z okazji 50-lecia erygowania parafii pw. Św. Jacka w Leśnicy-Groniu. Poświęcenia dokonał kardynał Stanisław Dziwisz. Do krzyża prowadzą stacje Drogi Krzyżowej, która rozpoczyna się przy kościele w Leśnicy. Ze Stefańskiego Wierchu rozpościera się piękny widok na Nowy Targ, Babią Górę, Gorce, Pogórze Gubałowskie i Kotlinę Nowotarską oraz na Tatry.

Odwiedź Leśnicę-Groń

Leśnica-Groń to sielska, klimatyczna miejscowość, w której wciąż żywa jest charakterystyczna góralska kultura. Warto wziąć udział w większych uroczystości religijnych, takich jak: odpusty, nabożeństwa, Boże Narodzenie i Wielkanoc. To niepowtarzalna okazja na przyjrzenie się lokalnej obyczajowości z bliska. Szukasz ciszy i spokoju, chcesz odpocząć od miasta i gwaru? Wybierz Leśnicę-Groń!

Wieś sąsiaduje z Bukowiną Tatrzańską, przez co może być także traktowana jako baza wypadowa. W kilka minut można dojechać do najpopularniejszych miejsc na Podhalu. Warto tu wspomnieć o bardzo dobrze prosperującej komunikacji zbiorowej - kilka razy dziennie odjeżdżają busy do Nowego Targu i Zakopanego.

Nazwa miejscowości nie wzięła się znikąd. Liczne lasy, pola i wzgórza sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu - spacerom, jeździe na rowerze, a zimą na nartach czy trekkingowi. Nocując w Leśnicy-Groniu warto spytać gospodarzy lub mieszkańców o oscypka, korbacze czy bundz i wesprzeć lokalne rzemiosło.

CIEKAWOSTKA Kazimierz Furczoń - pierwszy baca, który dostał unijny certyfikat na produkcję oscypka, pochodził z Leśnicy - Gronia.

Leśnica-Groń ma wiele zalet, które przyciągają turystów. Z pewnością znajdą tu coś dla siebie osoby chcące wypocząć wśród podhalańskich panoram, górskiej przyrody i niepowtarzalnej góralskiej atmosfery. Bogata baza noclegowa, atrakcyjne oferty, często z regionalnym wyżywieniem, sprawiają że z roku na rok Leśnicę-Groń odkrywa coraz więcej turystów. Doceniając jej spokój, ciszę i wyjątkową atmosferę, a przy tym łatwość w poruszaniu się między innymi miejscowościami i korzystaniu z okolicznych atrakcji.

[1] www.gminabukowinatatrzanska.pl/miejscowosci/lesnica